Każdy chce, by jego mieszkanie było urządzone niepowtarzalnie i wyjątkowo. By to osiągnąć, można posłużyć się dość prostymi i niezbyt kosztownymi środkami. Wystarczy zamontować nietypowy sufit podwieszany i wzbogacić go o ciekawe oświetlenie.

Estetyka i praktyka

Sufit podwieszany jako element wykończeniowy może być stosowany praktycznie w każdym pomieszczeniu o różnym przeznaczeniu. Świetnie sprawdza się w izbach mieszkalnych, biurach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować go w budynku gospodarczym o wysokim stropie. Takie rozwiązanie nada wnętrzu walorów estetycznych i zmniejszy kubaturę, co pozwoli obniżyć koszty grzewcze.

Należy jednak pamiętać o tym, że sufity podwieszane powinny być częścią pewnej całości. Muszą się wpisywać w myśl aranżacyjną, dopełniać inne elementy, stanowić z nim całość pod względem wykończeniowym. W przeciwnym razie narazimy się na nieprzychylne opinie, śmiechy.

Stosowane na suficie wzory czy kształty powinny odpowiadać tym montowanym na podłodze. Dopasowanie może zachowywać zasadę symetrii lub asymetrii – ważne, by był w tym pomysł, jakaś spójna wizja.

Dlaczego jest to tak ważne? Mądra aranżacja wnętrza zapewni domownikom dobry nastrój i spokój w trakcie użytkowania mieszkania: wykonywania prac domowych, odpoczynku, przyjmowania gości.

Dobrym pomysłem na zgrabne połączenie sufitu podwieszanego z resztą wyposażenia jest ustawienie mebli wokół elementów podwieszanych, tzw. wysp. Stosuje się je m.in. w kuchni, np. nad blatem zorganizowanym na środku pomieszczenia. Takie wyspy w kształcie regularnym (kwadrat, prostokąt) lub nieregularnym (owal, koniczyna) można również zainstalować w salonie.

Obecnie na rynku dostępne są różne wzory sufitów podwieszanych. Ograniczeniem jest praktycznie tylko wyobraźnia inwestora. Może on postawić na sufit wielopoziomowy, wykonywać z paneli łuki, podcienie, skosy. Materiał, z jakiego wykonane są elementy sufitu (płyty gipsowo-kartonowe albo styropianowe), pozwala dowolnie formować ich kształt i ułożenie. Nieco więcej pracy może być przy montażu wieszaków, które mocuje się do stropu albo więźby dachowej.

Poza względami estetycznymi za montażem sufitów podwieszanych przemawiają również argumenty praktyczne. Sufity podwieszane tworzą bowiem wolną przestrzeń, w których można umieścić kable i inną infrastrukturę użytkową, np. wentylację, klimatyzację. Powstała między stropem i zawieszaną powierzchnią luka może zostać wypełniona materiałami izolacyjnymi, co korzystnie wpłynie na bilans energetyczny pomieszczenia, czyli pozwoli utrzymać w nim o każdej porze roku pożądaną temperaturę.