Basen w ogrodzie może stanowić wyjątkową atrakcję dla rodziny i znajomych. Daje duże pole do integracji oraz zabawy, ale w Polsce jego obecność w ogródkach nie jest tak popularna, jak w innych krajach. Czy warto zatem budować baseny w Polsce? Warto się nad tym zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o budowie czy postawieniu basenu w naszym ogródku.

Klimat

Polska cechuje się klimatem umiarkowanym, lecz o stosunkowo krótkim czasie letnim. Najcieplejsze miesiące, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 25-30 stopni, to lipiec i sierpień. Są to zaledwie dwa miesiące w skali całego roku. Dla wielu osób czynnik klimatyczny jest znaczną przeszkodą w podjęciu decyzji o budowie basenu w ogródku. Korzystanie z basenu zaledwie przez dwa, w porywach do trzech, miesięcy w roku może wcale nie być kuszącą perspektywą. Zwłaszcza, jeżeli w pobliżu mamy możliwość korzystania z basenów miejskich, czy zbiorników wodnych, z których możemy korzystać praktycznie bez ograniczeń.

Koszty

Każdy basen ogrodowy czy nie, wymaga odpowiedniej konserwacji. Należy go regularnie czyścić, wymieniać wodę i sprawdzać jego stan techniczny. Wszystkie te działania mogą okazać się bardzo kosztowne. Trzeba też pamiętać, że po jakimś czasie używania, basen może nam się zwyczajnie znudzić i okaże się, że jego budowa nie była dla nas najlepszą decyzją. Kompromisem, choć zapewne mniej estetycznym, zamiast budowy zbiornika możemy rozważyć kupno basenu dmuchanego czy rozporowego. Nie będzie on aż tak kosztowny, jak ten wbudowany, ale z pewnością zapewni nam ochłodę w upalne letnie dni i miejsce do zabawy dla naszych dzieci.

Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o budowie basenu, powinniśmy się dokładnie zastanowić nad tym, czy rzeczywiście jest on nam aż tak potrzebny, kiedy i jak będziemy z niego korzystać oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego budowę oraz konserwację. Bez dobrego kosztorysu ciężko będzie nam wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Wiedząc jaki klimat panuje w Polsce, warto też przemyśleć, czy nie lepiej kupić karnet na basen i mieć z głowy jego budowę i zaoszczędzić czas i pieniądze?