Jeśli chcemy odświeżyć wnętrze, możemy wymienić meble lub zmienić kolor ścian. Ta druga opcja jest o wiele tańsza i daje bardziej zauważalny efekt. Jeśli sami podejmujemy się tego zadania, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Są one związane głównie z przygotowaniem powierzchni, którą chcemy malować oraz samym procesem malowania.

Satysfakcja z dobrze wykonanej samodzielnej pracy jest zwykle o wiele większa niż przy zleceniu jej profesjonaliście. Tym bardziej że niektórzy z nich są fachowcami jedynie z nazwy, a efekty ich pracy są dalekie od ideału. Zanim podejmiemy próbę samodzielnej zmiany koloru ścian w pomieszczeniu, przypomnijmy sobie o kilku zasadach.

Krok 1. Przygotowanie

Meble znajdujące się w pomieszczeniu, które będziemy malować, należy odpowiednio zabezpieczyć przed zabrudzeniami. Te, które są lżejsze najlepiej przenieść do drugiego pokoju. Zabezpieczanie mebli powinno polegać na starannym obklejeniu ich folią. Framugi drzwi oraz ramy okien najlepiej obkleić taśmą malarską. Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe i gniazdka elektryczne to najlepiej je zdemontować.

Przygotowując wnętrze do malowania, nie należy zapominać o przygotowaniu ścian. Należy je porządnie odkurzyć, usunąć wszystkie pajęczyny i tłuste plamy. Gąbkę, której używamy do mycia ścian, trzeba często płukać, aby nie rozmywała brudu. Ważne jest również sprawdzenie przyczepności obecnej farby. Jeśli po przyklejeniu do ściany taśmy i jej oderwaniu farba nie odchodzi, to znaczy, że została ona prawidłowo nałożona. W przeciwny razie trzeba ją usunąć za pomocą szpachelki. Bardzo ważne jest również uzupełnienie ubytków w ścianie, poprzez wypełnienie ich gipsem lub cementem.

Krok 2. Gruntowanie

Kolejnym krokiem jest gruntowanie ściany oraz wypełnionych ubytków. Dzięki zastosowaniu gruntu nowo nałożona farba nie wsiąknie łatwo w ścianę, a tym samym zużyjemy jej mniej. Oznacza to również mniej pracy. Należy uważać, aby nie nałożyć zbyt dużo preparatu gruntującego, ponieważ spowoduje on zeszklenie powierzchni, która przestanie być chłonna. Odpowiednio dobrany grunt, sprawi, że farba nie będzie łatwo odchodziła, np. podczas odklejania taśmy</p>

Krok 3. Malowanie

Proces malowania najlepiej przeprowadzać w temperaturze pokojowej. Nie powinna być ona niższa od 5⁰C i wyższa od 30⁰C. Ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 50%.</p>

Malując ściany, zwróćmy uwagę na kolejność malowania. Najpierw malujemy sufit. Zaczynamy od miejsc, w których łączy się ze ścianą. Nie należy dwukrotnie pokrywać farba miejsc, które już wyschły. Po wyschnięciu sufitu oddzielamy go taśma malarską od ścian i przystępujemy do ich malowania. Kolejność malowania ścian nie ma znaczenia. Ważny jest odpowiedni kierunek. Malujemy od z góry do dołu. Podczas malowania, należy na bieżąco sprawdzać rozprowadzenie farby, patrząc na malowaną powierzchnię efekt pod światło.