Wybór prezentu ślubnego zazwyczaj przysparza wiele problemów zaproszonym gościom. Zastanawiają się oni nad podarowaniem młodej parze niezbędnych sprzętów domowych, np. żelazka czy kompletu sztućców. Nowożeńcy zaś, chcąc uniknąć nietrafionego prezentu, coraz częściej na zaproszeniach ślubnych dodają adnotację, o tym, że życzą sobie pieniądze. Osobną kwestią są rocznice zaślubin, na których lepiej sprawdzą się upominki rzeczowe.  

Ile na prezent ślubny?

Funkcjonuje niepisana zasada, żeby w kopertę dla pary młodej włożyć, taką kwotę, która mocno nie nadwyręży domowego budżetu. Najlepiej, jeśli będzie to co najmniej równowartość opłaty, jaką nowożeńcy i ich rodzice ponoszą z tytułu tzw. „talerzyka (miejsca za osobę w restauracji). Szacuje się, że średnio jest to ok. 180-200 zł na osobę, co oznacza, że para gości weselnych powinna włożyć w kopertę sumę nie mniejszą niż 400 zł. Duży wpływ na wysokość kwoty mają także relacje i stopień pokrewieństwa z młodą parą. Przyjęło się, że najwięcej powinni dać chrzestni (minimum 1000 zł) i bliska rodzina (od 500 do 1000 zł). Z kolei usprawiedliwieni z skromniejszego prezentu będą znajomi młodej pary i osoby o niskim stopniu pokrewieństwa.

Jaki prezent na rocznicę ślubu?

Na rocznicę ślubu najlepiej wręczyć prezent, który będzie przypominać małżeństwu wspólne spędzone chwile. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie na praktyczny upominek, który posłuży im na lata. Jednym z popularniejszych prezentów na rocznicę ślubu jest album ze zdjęciami, który obudzi w jubilatach piękne wspomnienia. Interesującą opcją są także podarunki spersonalizowane, może  być to, np.:  zestaw win, miodów czy nalewek, kubki ze zdjęciami młodej pary czy pióro lub biżuteria z wygrawerowanymi życzeniami. Dobrym pomysłem jest prezent grupowy, którym może być, np. wycieczka do Paryża lub innego miejsca, o odwiedzeniu, którego marzą jubilaci.