Usługi faktoringowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, tylko w 2017 roku z faktoringu skorzystało blisko 9 tysięcy przedsiębiorców. Cześć z nich to przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Czytaj dalej i poznaj zalety faktoringu dla niewielkich firm.

 

Rozwój faktoringu w Polsce sprawił, że na rynku pojawiło się wiele tego typu usług, które są sprofilowane pod konkretnych odbiorców. Ciekawym rozwiązaniem jest faktoring dla mikrofirm, z którego mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również drobni przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy dopiero wchodzą na rynek.

Faktoring dla mikrofirm – o co w nim chodzi?

 

Drobne przedsiębiorstwa, które dopiero zdobywają część rynku, są narażone na wiele przeciwieństw. Brak odpowiedniego zaplecza finansowego, może doprowadzić do wielu problemów w rozwoju przedsiębiorstwie, niezależnie od konkurencyjności oferty, szybkości w działaniu, czy wielu innych atutów, których nie posiadają większe firmy. Dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają odpowiednio wysokiego kapitału, by konkurować z największymi firmami na rynku, jest faktoring dla mikrofirm, który staje się coraz popularniejszą usługą. Dlaczego?

 

Faktoring dla drobnych przedsiębiorców pozwala pozyskać nawet 90 procent wartości faktury za sprzedaż usług lub towarów z odroczonym terminem płatności. Za sprawą faktoringu dla mikrofirm, faktoranci, czyli firmy korzystające z usług faktoringowych, mogą otrzymać finansowanie faktur za dokonaną sprzedaż także w sytuacji, gdy realny nabywca nie zapłacił ani złotówki. Tego rodzaju zabieg umożliwienia przeniesienie regresu, czyli ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora (czyli firmę realizującą usługi faktoringowe).

Faktoring dla mikrofirm – kto może z niego skorzystać?

 

Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw to idealne rozwiązanie, dla osób, które borykają się z problemem płynności finansowej. Warto wspomnieć, że faktoring jest również skutecznym sposobem na ochronę  przed ewentualnymi zatorami płatniczymi, które trapią wielu początkujących przedsiębiorców. Pozytywne skutki faktoringu mogą odczuć również wszystkie firmy, które opierają swój model biznesowy na m.in. sprzedaży usług lub towarów z odroczonym terminem płatności.

 

Faktoring dla mikoprzedsiębiorców jest pod wieloma względami, atrakcyjniejszy od standardowej usługi faktoringowej. Warto wiedzieć, że polega on na uproszczonej analizie finansowej i jest dostępny dla firm z określonymi rocznymi obrotami. Zazwyczaj jest to kwota do 3 milionów złotych rocznie. Faktoring dla mikrofirm pozwala cieszyć się z szybkiego dostępu do środków finansowych, które można przeznaczyć na dowolny cel i potraktować jako środki obrotowe np. na spłatę bieżących zobowiązań, względem pracowników, leasingodawców, Urzędu Skarbowego czy ZUS.

Dzięki faktoringowi dla mikrofirm od zaufanych i sprawdzonych przedsiębiorców, faktorant w postaci drobnego przedsiębiorstwa, zyskuje nie tylko sprawną usługę finansowania bieżącej działalności, ale także partnera biznesowego, który pomoże mu w realizacji biznesowych wyzwań.