KOD, czyli Komitet Obrony Demokracji, powstał w 2015 r jako odpowiedź na politykę rządów Prawa i Sprawiedliwości, którą uznał za szkodliwą dla polskich interesów oraz zagrażającą konstytucji. Dlatego też jego członków i zwolenników można było znaleźć na wszelkich wiecach i manifestacjach organizowanych przez opozycję.

 

W sierpniu o KOD znów było głośno z racji zawieszenia na pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego koszulki z napisem “KONSTYTUCJA” i kampanii w mediach społecznościowych, w której zachęcano ludzi do fotografowania wybranych i ubranych pomników w całej Polsce.

 

KOD i Konstytucja

 

KOD na każde działanie rządzących odpowiada kontrą, zachęcając do wzięcia udziału w swoich ogólnopolskich akcjach. Na odzew zwykle nie trzeba długo czekać. Dlaczego komitet za punkt honoru postawił sobie krytykę obecnej władzy?

KOD powstał z chęci obrony nie tylko praw, które zapewnia konstytucja, ale też samej ustawy zasadniczej. Nie jest związany z żadną partią polityczną, ale jednocześnie od początku działań nie wykluczał współdziałania z każdą z nich, zwłaszcza w momencie poszukiwania poparcia dla własnych projektów. Warto pamiętać, że jego człowkowie nie podważają wiarygodności demokratycznych wyborów, ale opowiadają się za tym, że każda władza musi przestrzegać prawa, uważając za pogwałcenie konstytucji m.in. reformę sądownictwa w Polsce.

 

KOD w social mediach – zwycięstwa i porażki

 

Nie można zaprzeczyć, że częścią sukcesu KOD, poza poparciem opozycji, stały się social media, a zwłaszcza kanały celebrytów, ludzi polityki, teatru, filmu i sztuki, którzy brali udział w akcjach komitetu. W tego typu działaniach KOD jest znacznie sprawniejszy, swobodniejszy i pomysłowy niż partia rządząca.

Nie każdy jednak marsz KOD był medialnym sukcesem, niekiedy ludziom, którym imponowała niezależność komitetu, przeszkadzały zbyt bliskie powiązania z politykami opozycji. Na jego działalności zaczęły ważyć bliskie powiązania z politykami – pojawiły się oskarżenia o finansowanie przez partie opozycyjne i o to, że niezależne dotąd projekty, która miała służyć zwykłym obywatelom, zaczęła pracować na rzecz polityków, chcącym zdobyć głosy w zbliżających wyborach.

KOD szybko zmienił front, stawiając na chwytliwe medialnie akcje typu “ubierz pomnik”. Zwolennicy obozu sprawującego władzę określili ten pomysł jako “zakończenie politycznej działalności” KODu, który w ten sposób przyznał, że uznaje za nieskuteczne organizowane dotychczas manifestacje. W sierpniu użytkownicy Internetu wręcz zarzucają sieć swoimi zdjęciami ubranych pomników. Czy tego typu “wojna podjazdowa” okaże się skuteczniejsza niż polityczne wiece? Z pewnością pokażą to zbliżające się wybory.