Osoby niepełnosprawne z dysfunkcją narządu ruchu to osoby, które mają ograniczoną sprawność kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa w związku z zaistniałymi zmianami chorobowymi lub urazowymi centralnego układu nerwowego. Rehabilitacja tych osób może również wynikać ze zmian w zakresie układu kostnego, mięśniowego albo nerwowego.

Warto podkreślić, że rehabilitacja jest konieczna, aby umożliwić powrót do sprawności sprzed choroby. Uszkodzenia narządu ruchu, np. urazy, zwichnięcia, złamania, niezależnie od przyczyny, które spowodowały daną dysfunkcję, można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią uszkodzenia anatomiczne, np. deformacje narządu ruchu, drugą natomiast zaburzenia funkcjonalne, np. niedowłady. Aby rehabilitacja przebiegała sprawnie, warto odwiedzić sklep medyczny (Ortopedio) i zapoznać się z jego ofertą.

Rehabilitacja osób z dysfunkcją ruchu – 5 przydatnych sprzętów

Poniższe sprzęty przydadzą się podczas specjalistycznej rehabilitacji osób po urazach bądź przy schorzeniach ruchu:

  • trener równowagi

Każdy sklep medyczny w swojej ofercie zawiera trenera równowagi, który jest używany nie tylko w sporcie, ale również w terapii kończyn dolnych korekcji wad postawy oraz w celu poprawy koordynacji i równowagi. Wyposażony jest w poduszki terapeutyczne o różnym stopniu elastyczności, które pozwalają dopasować stopień trudności do możliwości osoby ćwiczącej. Można ułożyć dwie do trzech poduszek, jedna na drugiej, a dzięki temu zwiększy się wymagania treningowe.

  • taśma lateksowa z zestawem ćwiczeń

Taśma lateksowa doskonale sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych gabinetach, ale również podczas wykonywania ćwiczeń w domu. Dzięki niej można poprawić swoją siłę, równowagę oraz stabilizację. Jest to jedno z najbardziej skutecznych przyborów do ćwiczeń domowych oraz rehabilitacji.

  • łóżka rehabilitacyjne

Bardzo dobrym rozwiązaniem są łóżka rehabilitacyjne elektryczne, które przeznaczone są szczególnie dla osób po udarach i wylewach mózgu, ale również dla osób z chorobą Alzheimera czy też Parkinsona. Każde łóżko rehabilitacyjne posiada funkcjonalność, która jest dopasowana do stanu zdrowia chorej osoby. Można je kupić również w zestawie ze stolikiem oraz materacem przeciwodleżynowym.

  • piłki gimnastyczne

Piłki gimnastyczne są wykorzystywane nie tylko w ćwiczeniach fitness, ale również w terapii oraz treningu sportowym. Dzięki nim można wzmocnić mięśnie grzbietu, zwiększyć zakres ruchomości w stawach, poprawić kondycję i koordynację, leczyć schorzenia neurologiczne, ale także służą do ćwiczeń w korekcji wad postawy.

  • pionizator dynamiczny

Pionizator dynamiczny polecany jest dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, u których rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce, różne jego postacie, a także przepuklinę oponowo-rdzeniową, naczyniowe i chorobowe uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładami, porażeniami oraz ciężkimi zaburzeniami równowagi. Sprawdza się też przy chorobach demielinizacji, chorobach mięśni, które przebiegają z niedowładami i porażeniami, zespołach genetycznych, przebiegających z niedowładami kończyn, zaawansowanych chorobach reumatycznych, po urazach mózgu, kręgosłupa, rdzenia kręgowego i kończyn dolnych.