Wymiana opon na zimowe lub letnie, do tego sprawdzenie klimatyzacji, poziomu oleju oraz stanu samochodu po zimowych podróżach po asfalcie, regularnie pokrywanym solą i innymi substancjami, które mają przywrócić mu maksymalną przyczepność to tylko kilka przykładów działań, które należy wykonać, gdy zmienia się temperatura, aby zapewnić sobie i wszystkim podróżującym maksymalne bezpieczeństwo. Tymczasem niektóre z tych działań jeszcze kilka lat temu nie były ani obowiązkowe, ani tym bardziej nikt się nimi specjalnie nie przejmował, a jak pokazuje doświadczenie np. z Wielkiej Brytanii – są one nadal nieznane niektórym kierowcom.

Mowa oczywiście o wymianie opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Opony dostosowane do warunków, charakterystycznych dla danej pory roku, pojawiły się nie tak dawno, a mimo to nie zawsze kierowcom udaje się je wymienić, aby dostosować samochód do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Śnieg w weekend majowy czy na początku września nie są czymś nierzeczywistym, ale jednocześnie wielu kierowców taka aura zaskakuje i podróżują oni przy takich warunkach w oponach letnich. Sami producenci także się przyznają, że wybór opon sezonowych nie stanowi gwarancji dla bezpiecznej jazdy w wybranej porze roku.

Pojawia się zatem pomysł, aby powrócić do opon całorocznych, które świetnie się sprawdzają zarówno przy wysokich temperaturach latem, jak i przy niewielkim śniegu. Warto jednak pamiętać, że opon całorocznych nie zaleca się do samochodów sportowych i aut, rozwijających duże prędkości czy prowadzonych bardzo dynamicznie. Przy prowadzeniu auta w niektórych warunkach taki rodzaj opon może się nie sprawdzić. Za to na pewno mogą być one zalecane w przypadku kierowców, którzy kupują tańsze modele – opona całoroczna na pewno będzie kosztować mniej niż tania opona letnia i zimowa.

Testy tego rodzaju opon potwierdzają, że idealnie się one sprawdzają jako tradycyjne zimówki, choć w sezonie letnim mogą nieznacznie wydłużać drogę hamowania na suchym, rozgrzanym asfalcie. Na pewno jednak dzięki niskim oporom toczenia opona całoroczna pozwala na oszczędność paliwa.